3-7 June 2019, TU Wien, Karlsplatz 13, 1040 Vienna, Austria
Responsive image
©TU Wien

Programme

Download the pdf programme here.

Here is the link to the publications at ACM portal. Enjoy!

Monday, June 3rd - C&T Workshops & Doctoral Colloquium

08:00-09:00 Registration (Foyer FAV HS 1, Favoritenstr. 9-11, ground floor)
09:00-10:30 C&T Workshop W1 (FAV EG B, Favoritenstr. 9-11, ground floor, Room: HBEG16)
C&T Workshop W2 (Sem 126, Gußhausstr. 28-30, 1st floor, Room: FB0113)
C&T Workshop W4 (FAV 01 C, Favoritenstr. 9-11, 1st floor, Room: HE0108)
C&T Workshop W7 (Nelsons, Karlsplatz 13, Hof 2, ground floor)
10:30-11:00 Coffee break (Foyer FAV HS 1, Favoritenstr. 9-11, ground floor)
11:00-12:30 C&T Workshop W1 (FAV EG B, Favoritenstr. 9-11, ground floor, Room: HBEG16)
C&T Workshop W2 (Sem 126, Gußhausstr. 28-30, 1st floor, Room: FB0113)
C&T Workshop W4 (FAV 01 C, Favoritenstr. 9-11, 1st floor, Room: HE0108)
C&T Workshop W7 (Nelsons, Karlsplatz 13, Hof 2, ground floor)
12:30-14:00 Lunch (Foyer FAV HS 1, Favoritenstr. 9-11, ground floor)
14:00-15:30 C&T Workshop W1 (FAV EG B, Favoritenstr. 9-11, ground floor, Room: HBEG16)
C&T Workshop W2 (Sem 126, Gußhausstr. 28-30, 1st floor, Room: FB0113)
C&T Workshop W4 (FAV 01 C, Favoritenstr. 9-11, 1st floor, Room: HE0108)
C&T Workshop W7 (Nelsons, Karlsplatz 13, Hof 2, ground floor)
C&T DC (FAV HS 3, Favoritenstr. 9-11, ground floor, Room: HHEG01)
15:30-16:00 Coffee break (Foyer FAV HS 1, Favoritenstr. 9-11, ground floor)
16:00-18:00 C&T Workshop W1 (FAV EG B, Favoritenstr. 9-11, ground floor, Room: HBEG16)
C&T Workshop W2 (Sem 126, Gußhausstr. 28-30, 1st floor, Room: FB0113)
C&T Workshop W4 (FAV 01 C, Favoritenstr. 9-11, 1st floor, Room: HE0108)
C&T Workshop W7 (Nelsons, Karlsplatz 13, Hof 2, ground floor)
C&T DC (FAV HS 3, Favoritenstr. 9-11, ground floor, Room: HHEG01)
  Free time and informal get-together

Tuesday, June 4th - C&T Workshops & Symposium Digital Cities #11

08:00-09:00 Registration (Foyer FAV HS 1, Favoritenstr. 9-11, ground floor)
09:00-10:30 C&T Workshop W3 (Nelsons, Karlsplatz 13, Hof 2, ground floor)
C&T Workshop W5 (FAV HS 3, Favoritenstr. 9-11, ground floor, Room: HHEG01)
C&T Workshop W6 (FAV 01 C, Favoritenstr. 9-11, 1st floor, Room: HE0108)
C&T Workshop W8 (FAV EG B, Favoritenstr. 9-11, ground floor, Room: HBEG16)
Symposium Digital Cities #11 (Sem 126, Gußhausstr. 28-30, 1st floor, Room: FB0113)
10:30-11:00 Coffee break (Foyer FAV HS 1, Favoritenstr. 9-11, ground floor)
11:00-12:30 C&T Workshop W3 (Nelsons, Karlsplatz 13, Hof 2, ground floor)
C&T Workshop W5 (FAV HS 3, Favoritenstr. 9-11, ground floor, Room: HHEG01)
C&T Workshop W6 (FAV 01 C, Favoritenstr. 9-11, 1st floor, Room: HE0108)
C&T Workshop W8 (FAV EG B, Favoritenstr. 9-11, ground floor, Room: HBEG16)
Symposium Digital Cities #11 (Sem 126, Gußhausstr. 28-30, 1st floor, Room: FB0113)
12:30-14:00 Lunch (Foyer FAV HS 1, Favoritenstr. 9-11, ground floor)
14:00-15:30 C&T Workshop W3 (Nelsons, Karlsplatz 13, Hof 2, ground floor)
C&T Workshop W5 (FAV HS 3, Favoritenstr. 9-11, ground floor, Room: HHEG01)
C&T Workshop W6 (FAV 01 C, Favoritenstr. 9-11, 1st floor, Room: HE0108)
C&T Workshop W8 (FAV EG B, Favoritenstr. 9-11, ground floor, Room: HBEG16)
Symposium Digital Cities #11 (Sem 126, Gußhausstr. 28-30, 1st floor, Room: FB0113)
15:30-16:00 Coffee break (Foyer FAV HS 1, Favoritenstr. 9-11, ground floor))
16:00-18:00 C&T Workshop W3 (Nelsons, Karlsplatz 13, Hof 2, ground floor)
C&T Workshop W5 (FAV HS 3, Favoritenstr. 9-11, ground floor, Room: HHEG01)
C&T Workshop W6 (FAV 01 C, Favoritenstr. 9-11, 1st floor, Room: HE0108)
C&T Workshop W8 (FAV EG B, Favoritenstr. 9-11, ground floor, Room: HBEG16)
Symposium Digital Cities #11 (Sem 126, Gußhausstr. 28-30, 1st floor, Room: FB0113)
19:00-22:00 Welcome party (Foyer EI 7, Gußhausstr. 25-29, ground floor) with DJane Ulli Fuchs

Wednesday, June 5th - C&T Conference (FAV HS 1+2, Favoritenstr. 9-11, ground floor)

08:00-09:00 Registration (Foyer FAV HS 1)
09:00-09:30 Welcome and Opening
Hilda Tellioglu, Conference Chair
Hannes Werthner, Dean of the Faculty of Informatics
09:30-10:30 Keynote
Technology is Driving the Future, But Who Is Steering?
Moshe Vardi, Rice University, USA
10:30-11:00 Coffee break (Foyer FAV HS 1)
11:00-12:20 Session A - Shifting Cultural, Political Relations

A Call For Embedding Dignity In Humanitarian Technologies (Short Paper)
Reem Talhouk, Kyle Montague, Andy Garbett, Vera Vera Araújo-Soares, Chaza Akik, Hala Ghattas, Balsam Ahmad, Madeline Balaam

Youth, Politics & Civic Participation: The 'Manifesto Machine' (Short Paper)
Sonia Matos, Simone Ashby, Julian Hanna, Ricardo Rodrigues

Comic-based Digital Storytelling for Self-expression: An Exploratory Case-Study with Migrants (Case Study)
Carolina Beniamina Rutta, Gianluca Schiavo, Massimo Zancanaro

Designing Picturebook Apps: Valuing Culture & Community (Long Paper)
Eric Meyers, Lisa Nathan, Bonnie Tulloch

The Premise of Institutioning for the Proliferation of Communities and Technologies Research (Short Paper)
Marcus Foth, Troy John Turner
12:20-13:50 Equity, Diversity & Inclusion Lunch (FAV HS 3, Favoritenstr. 9-11, ground floor, Room: HHEG01)

Panel with
Stefanie Wuschitz, Academy of Fine Arts Vienna and Mz* Baltazar's Lab, Austria
Waltraud Grausgruber, Tricky Women, Austria
Nina Boulus-Rødje, Roskilde University, Denmark
Christian Berger, AK Wien, Austria
Andrea Rauscher, Wirtschaftsagentur Wien, Austria

EDI Awards will be announced
13:50-15:30 Session B - Mediating Representations (FAV HS 1+2)

Digital Design Considerations for Volunteer Recruitment: Making the Implicit Promises of Volunteering More Explicit (Long Paper)
Lisa Thomas, Gary Pritchard, Pamela Briggs

Digital Imaginations for Community Formation Around Health (Long Paper)
Anne Marie Kanstrup, Pernille Bertelsen

Namibian Indigenous Communities Reflecting on Their Own Digital Representations (Long Paper)
Brit Stichel, Edwin Blake, Donovan Maasz, Colin Stanley, Heike Winschiers-Theophilus, Helena Afrikaner

Conflict and Belonging: Socially engaged art practice as a resource for resilience-building in rurban communities (Short Paper)
Maria Murray, Nadia Pantidi, Trevor Hogan

How Entrepreneurs Begin and Manage Home-based Businesses (Long Paper)
Aisha Alarfaj, Ellis Solaiman

15:30-16:00 Coffee break (Foyer FAV HS 1)
16:00-17:00 Case Study Community Track Presentations (Foyer FAV HS 1)

Humanitarian 3D Printing
Roy Mwangi Ombatti, AB3D, Kenya

Rural Broadband Initiative
Gram Marg, Sarbani Banerjee Belur, India

careables
Barbara Kieslinger, Austria

Moja Free WiFi
Mark Kamau, BRCK Limited, Kenya

BeeCreative
Sunoj Das Shrestha, Karkhana, Nepal

Time Bank Hub Brussels
Gael Van Weyenbergh, MEOH, Belgium

Safe Goa Initiative
Raashi Saxena, The Bachchao Project, India

"MAZI - A DIY networking toolkit for location-based collective awareness"
Elizabeth Calderón Lüning, Common Grounds e.V., Germany

Data Week
Offray Luna, Grafoscopio, Colombia

Holochain
Matthew Schutte, USA

LabCOCO
Ricardo Ruiz Freire, Cocode Umbigada Cultural Center, Brazil

17:00-18:00 Poster session and presentation of workshop results (Foyer FAV HS 1)
  Free time and informal get-together

Thursday, June 6th - C&T Conference (FAV HS 1+2, Favoritenstr. 9-11, ground floor)

08:00-09:00 Registration (Foyer FAV HS 1)
09:00-10:00 Keynote
New Technologies, Old Dogmas: Why We Need to Ignite Our Ethical Imagination
Nassim Parvin, Georgia Tech, USA
10:00-10:30 Coffee break (Foyer FAV HS 1)
10:30-12:30 Session C - Heritage and Future
Digital Audiovisual Heritage: An Exploration of Challenges (Short Paper)
Chern Li Liew

Bridging cultural heritage and communities through digital technologies: Understanding perspectives and challenges (Long Paper)
Danilo Giglitto, Luigina Ciolfi, Caroline Claisse, Eleanor Lockley

"Without libraries what have we?" Public libraries as nodes for technological empowerment in the era of smart cities, AI and big data (Long Paper)
Johanna Ylipulli, Aale Luusua

Opportunities for Sustainable Mobility: Re-thinking Eco-Feedback from a Citizen’s Perspective (Long Paper)
Johanna Meurer, Dennis Lawo, Christina Pakusch, Peter Tolmie, Volker Wulf

Co-Creating "Smart" Sustainable Food Futures with Urban Food Growers (Case Study)
Sara Heitlinger, Rachel Clarke, Adrian Clear, Simran Chopra, Ozge Dilaver

eRollin’ On Green: A Case Study on Eco-Feedback Tools for eMobility (Case Study)
Florian Cech, Marlene Wagner
12:30-14:00 Lunch (Foyer FAV HS 1)
14:00-15:30 Session D - Grassroots Innovative Practices
Co-Design as a Means of Fostering Appropriation of Conservation Monitoring Technology by Indigenous Communities (Short Paper)
Chris Muashekele, Heike Winschiers-Theophilus

Join the Park! Exploring Opportunities to Lower the Participation Divide in Grassroots Communities (Short Paper)
Geertje Slingerland, Ingrid Mulder, Tomasz Jaskiewicz

Making a 'place' for ICTs in rural settings: the role of village halls as digital hubs in low-income communities (Case Study)
Katharine Willis

Institutioning and Community Radio. A comparative perspective (Long Paper)
Roberto Cibin, Maurizio Teli, Sarah Robinson

Living Labs Reconsidered for Community Building and Maintenance (Case Study)
Hilda Tellioglu, Michael Habiger, Gerfried Mikusch, Marlene Wagner
15:30-16:00 Coffee break (Foyer FAV HS 1)
16:00-18:00 Session E - Learning & Creative Practices
Designing for Openness in Making: Lessons Learned from a Digital Project Week (Long Paper)
Michael Ahmadi, Anne Weibert, Victoria Wenzelmann, Konstantin Aal, Kristian Gäckle, Volker Wulf, Nicola Marsden

Reflections on a Design Case Study - (Educational) ICT Interventions with Imazighen in Morocco (Case Study)
Sarah Rüller, Konstantin Aal, Simon Holdermann

Understanding Children's Free Play in Primary Schools (Long Paper)
Pradthana Jarusriboonchai, Janis Meissner, Teresa Almeida, Madeline Balaam

Learning about Deadlines from a Community of Learners (Short Paper)
Naemi Luckner, Peter Purgathofer, Geraldine Fitzpatrick

Participative evaluation with children in educational maker projects - Experiences from a pilot action (Short Paper)
Elisabeth Unterfrauen, Christian Voigt

Malleable Games - A Literature Review on Communities of Game Modders (Long Paper)
Sarah-Kristin Thiel, Peter Lyle
18:00-19:00 Meeting points to leave for the dinner
19:15-23:00 Conference dinner (Heuriger S'Pfiff)

Friday, June 7th - C&T Conference (FAV HS 1+2, Favoritenstr. 9-11, ground floor)

08:00-09:00 Registration (Foyer FAV HS 1)
09:00-10:00 Keynote
Communities and technology in a fragmented society
Simon Güntner, TU Wien, Austria
10:00-10:30 Coffee break (Foyer FAV HS 1)
10:30-12:30 Session F - Caring about Difference
Vocalising Violence: Using Violent Mens' Voices for Service Delivery and Feedback (Case Study)
Rosanna Bellini, Jay Rainey, Andrew Garbett, Pam Briggs

Negotiating Gender and Disability in Participatory Design (Long Paper)
Emeline Brulé, Katta Spiel

Transforming Ageing in Community: addressing global ageing vulnerabilities through smart communities (Long Paper)
Jenni Greig, Gregory Dresser, Sabih Ur Reman, Anwaar Ul-Haq, Oliver Burmeister

Sharing the Office, Sharing the Care? Designing for Digitally-mediated Collaborative Childcare in the Workplace (Long Paper)
Chiara Leonardi, Gianluca Schiavo, Massimo Zancanaro

Digital Relations among Youth with Cognitive Disabilities: A field study of technology use for developing and maintaining social relations (Short Paper)
Ditte Andreasen, Anne Marie Kanstrup

Co-Discovering Common Ground in a Collaborative Community: The BoostINNO Participatory Collaboration Mapping Case (Case Study)
Aldo de Moor
12:30-14:00 Lunch (Foyer FAV HS 1)
14:00-15:30 Session G - Innovative Organizing
Supporting Social Innovation through Visualisations of Community Interactions (Long Paper)
Daniel Rough, Stefano De Paoli, Francesco Botto

Al Osool: Understanding information behavior for community development at Za’atari Syrian refugee camp (Long Paper)
Karen Fisher, Eiad Yafi

Facilitating the First Move: Exploring Inspirational Design Patterns for Easing Initiation of Social Encounters (Long Paper)
Robb Mitchell, Thomas Olsson

Housing Ourselves - An Exploration of Collaborative Housing from an Irish Perspective (Short Paper)
Kim O'Shea, Gabriela Avram

Trust-Building Across Networks Through Festival Organizing (Case Study)
Judeth Oden Choi, James Herbslab, Jodi Forlizzi
15:30-16:00 Coffee break (Foyer FAV HS 1)
16:00-17:30 Town Hall Meeting and Conference Closing

C&T 2019
TU Wien
Favoritenstrasse 9-11/193-04
A-1040 Vienna, Austria

TU Wien       TU - Informatik - C!S       EUSSET      Stadt Wien       OCG